Kanser Riskine Karşı Önlemini Al

Tüm vücudun tek seansta, 45 dakikalık sürede görüntülenebildiği Tüm Vücut MR programı, radyasyonsuz ve yan etkisi olmayan bir check up yöntemidir. Bu yöntem ile hastalık belirtileri oluşmadan erken dönemde sorunlu kitlelerin fark edilmesi sağlanabiliyor.

Tüm Vücudunuz Taranır

Bu yeni yöntem ile tüm vücudunuz tek seferde görüntülenir

Kansere Karşı Erken Tanı

Tümörlerin hastalık bulguları oluşmadan tedavi şansının en yüksek olduğu erken dönemde teşhis edilmesini sağlar

Aynı Zamanda Check-Up

Alternatif, gelişmiş ve risksiz bir şekilde check-up yaptırma şansı sunar

Tüm Vücut MR’ın Avantajları

Kanser riski ve endişesi taşıyan sağlıklı kişilerin de yararlanabileceği Tüm Vücut MR, klasik tarama yöntemlerinde inceleme kapsamında olmayan bölgelerin de taranmasını sağlayarak, erken dönem bulguların tespit edilmesine olanak sağlar.

  • Radyasyonsuz
  • Aç Kalmak Yok
  • Tek Seferde Tüm Vücut
  • Her Yaşa Uygun

Tüm Vücut MR Nasıl Uygulanır?

Tüm Vücut MR’da, rutin bir MR çekiminde olduğu gibi hasta üstünü değiştiriyor, uygun kıyafetler giyiyor, üzerine de alıcı antenlerin olduğu (koil) örtülüyor. MR cihazının hareketli bir masası var. Masada yatan hastadan paralel görüntüleme ve birleştirici yazılım programları ile optimum çözünürlük ve kalitede görüntü alınıyor. Kişinin MR masasında hareketsi olarak 45 dakika yatması gerekiyor. Özellikle karın ve göğüs bölgelerinin çekimi sırasında hastadan nefesini 20 saniyeyi geçmeyecek sürelerde tutması isteniyor.
Tüm vücut MR çekimlerine önce beyinden başlanıyor. Ardından boyun ve akciğer çekimi yapılıyor. İşleme karaciğer, pankreas, böbrek, böbrek üstü bezi ve kasrın içi diğer organların incelenmesi ile devam ediliyor. Erkeklerde prostat, kadınlarda rahim ile yumurtalıklar taranıyor. Ayrıca kemikler ve kaslar da aynı seansta MR ile rahatlıkla görüntülenebiliyor. Ancak meme, prostat ve gastrointestinal sistemin tümör taramasında erken dönem bulguları gözden kaçırmamak için mutlaka bilinen diğer klasik tarama yöntemleri ile birlikte kullanılması gerekiyor.
Kanser taraması için tasarlanmış bir yöntem olan Tüm Vücut MR’ın standart çekimleri vasküler(damar) tarama programları içermiyor. İsteyen hastalarda beyin damarlarında anevrizma adı verilen ve kanama riski olan baloncuk varlığını araştırmak için 5 dakikalık ek programla Kranial MR Anjiografi incelemesi yapılabiliyor. Kalp damarlarında hastalık riski ve endişesi onlara ise Koroner BT Anjiografi ile Check-up yaptırması öneriliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Kanser riski ve endişesi taşıyan sağlıklı kişilerin başvurabileceği, beyin ve boyun dahil tüm vücudu tarayan ve hiçbir yan etkisi olmayan yeni bir Check Up / Tarama yöntemidir.
Tüm Vücut MR Check Up işlemi yaklaşık 1 saat içinde tamamlanmaktadır.
Klasik radyolojik Check Up incelemelerine dahil olmayan beyin dokusu ve kas iskelet sistemi incelemeye dahil edilir. Karın içindeki organlar karaciğer, pankreas, dalak, böbrek ve böbrek üstü bezleri başta olmak üzere ayrıntılı olarak görüntülenir. Bunlara ek olarak jinekolojik organlar ve mesane de incelemelere dahildir.
En önemli avantajı radyasyon içermeyen ve yan etkisi olmayan bir tarama metodu olmasıdır. Sağlıklı insanlarda kanser gibi tümoral hastalıkların henüz bulguları oluşmamış iken hastalığın saptanmasına olanak sağlamaktadır.
Tüm Vücut MR ile belli bir büyüklüğe ulaşmış meme tümörleri saptanabilir. Ancak meme tümörlerini daha erken evrelerde saptanabilmesi için Mamografi ve Meme Ultrasonun da ayrıca yapılması önerilmektedir.
Tüm Vücut MR ile belli bir büyüklüğe ulaşmış prostat tümörleri saptanabilir. Ancak prostat tümörlerini daha erken evrede saptayabilmek için laboratuvar tetkikleri (PSA) ve klinik muayenin de mutlaka yapılması önerilir.
Tüm Vücut MR ile belli bir büyüklüğe ulaşmış tiroid tümörleri saptanabilir. Ancak Tiroid Ultrason ile çok daha küçük ve riskli nodüller saptanabileceği için ultrasonun da mutlaka yapılması önerilir.
Tüm Vücut MR ile belli bir büyüklüğe ulaşmış mide, ince bağırsak ve kolon hastalıkları tümörleri saptanabilir. Ancak erken evrede saptanmaları için gastroskopi ve kolonoskopi işlemlerinin yapılması gerekmektedir.
Bilgisayarlı Tomografi akciğer tümörlerini erken saptamada en duyarlı yöntemdir. Ancak radyasyon içerdiğinden sadece riski yüksek hastalarda kullanılması önerilir.
Röntgen işlemi ile küçük tümörlerin tanısını koymak zordur. Göğüs ve akciğer dokusunda röntgen işleminden daha etkin bir yöntemdir.
Uzman hekimler tarafından, rutin Check Up’larınız ile beraber Tüm Vücut MR Check Up’larınızın her yıl düzenli olarak yaptırılması önerilmektedir.
Tüm Vücut MR esnasında vücudunuz radyasyona maruz kalmaz.
Risksiz bir tarama metodudur. Sağlık durumu elveren, MR cihazında hareketsiz durabilecek 7 yaş ve üzeri kişiler diledikleri takdirde kullanabilirler.
Mide ve ince bağırsakların daha iyi görüntülenebilmesi için 6-8 saatlik açlık önerilir. Su içmenin sakıncası yoktur ve idrar sıkışıklığı gerektirmez.
Check-up incelemelerinde kontrast madde kullanılması tercih edilmemektedir. Riskli lezyon saptanan hastalarda ve lezyon karekterizasyonu için gerekli olgularda başka bir seansta kontrastlı inceleme yapılması gerekebilir. Kanser riski yüksek hastalarda tarama işleminin kontrastlı yapılması duyarlılığı artırmaktadır.
Bir lezyonun radyolojik olarak saptanabilmesini belirleyen temel unsurlar lezyonun boyutu ve köken aldığı doku ya da organa göre oluşturacağı görüntü farklılığıdır. Radyolojik metodların duyarlılığı genellikle 1cm ve üzerindeki lezyonlarda artar.
Yeni gelişen MR cihazları ile yapılan bu incelemelerde hasta konforunu da arttıran uygulamalar sayesinde (müzik dinlemek, belgesel-film izlemek), en yenisinde 70cm genişliğinde tünele sahip 1.5/3 Tesla gücündeki MR cihazında makul süre içinde yüksek çözünürlüklü inceleme yapmak mümkün olmaktadır.
Tüm Vücut MR ile belli boyutlara ulaşmış rahim ve rahim ağzı tümörleri görüntülenebilmektedir. Ancak erken evrede teşhis için rahim ve rahim ağzı tümörlerinin en etkin tarama yöntemi olan Pap Smear de yapılması mutlaka önerilmektedir.
160-180 kiloya kadar olan hastalara yapılabilmektedir.
Anestezi eşliğinde Check Up MR yaptırmak işlem kalitesini azaltacağından hekimler tarafından tercih edilmemektedir.
Bu işlemde temel amaç bel fıtığını görüntülemek olmasa bile omurga ile ilgili patolojiler ile birlikte bariz disk dejenerasyonları ve fıtıklaşmalar tespit edilebilmektedir. Daha detaylı incelemenin gerektiği durumlarda ilgili Spinal bölgenin MR incelemesi önerilmektedir.

Tüm Vücut MR Panelleri;  Acıbadem Kadıköy, Taksim, Bakırköy, Kozyatağı, Bursa, International, Maslak, Fulya, Atakent, Ankara ve Bodrum Hastaneleri’nde geçerlidir.

TÜM VÜCUT MR DAR KAPSAM TARAMA PANELİ 1 içeriği;

Muayeneler

Ön Değerlendirme

Son Değerlendirme

Radyolojik Tetkikler

MR, Tüm Vücut Tarama (hareketli masa ile)(3.0/1,5 T)

Üst Abdomen USG

TÜM VÜCUT MR DAR KAPSAM TARAMA PANELİ 2’de ise Üst Abdomen USG yer almamaktadır.

Hemen Arayın

Tüm Vücut MR paketi hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki numaradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

444 9 724