Kendini Koşmak için Hazır Hissediyor musun?

İster profesyonel ister yeni başlayan bir koşucu ol, koşucu olabilmek için fiziksel sınırlarının ve kabiliyetlerinin bilincinde olmalısın. İyi bir koşucu olmanın anahtarı ise koşu öncesinde tıbbi durumunu öğrenmekten geçiyor. Spor check up paketi içerisinde sana bahsedeceğimiz tetkikler «Spor Yapabilir» raporu yerine geçmeyecek elbet ancak
koşu performansın ve sonrasındaki adaptasyon için kontroller yapılmış olacak.

Bu süreç nasıl mı ilerliyor?

spor check up 1

Sen sadece randevunu oluşturuyorsun,

spor check up 2

Tetkik ve tahlillerin için sağlık ekiplerimizle sen neredeysen oraya geliyoruz,

spor check up 3

Sonuçların çıktıktan sonra Doktor muayenesi ve değerlendirme için tekrar geliyoruz.
Hepsi bu kadar..

Spor Check Up ile Yapılacak Sağlık Kontrolleri 

Diyabet Kontrolü –
Test Adı : HBA1c, Glükoz

Sonuç : Dayanıklılık antrenmanları kan şekeri seviyesini düşürür. Yukarıdaki testler diyabetlilerin insülin dozlarını planlamalarına ve diyabetin genel kütlesini taramasına yardımcı olur.

Genel Vücut Kontrolü –
Test Adı: Tam Kan Sayımı

Genel sağlık durumunuzun değerlendirilmesi ve anemi, enfeksiyon ve lösemi gibi geniş aralıktaki bozuklukların saptanması için kullanılan bir kan testidir.
Sonuç: İyi hemoglobin seviyeleri, koşucular için çok önemlidir.

spor check up test tüpü

Kemik Sağlık Kontrolü
Test Adı : CA (Kalsiyum)

Sonuç : Düşük kalsiyumlu kişiler bağ / kas / kemik yaralanmalarına daha yatkındır. Bu eksiklikler yaralanmaların iyileşme sürecini uzatmaktadır.

 Kardiyak kontrol
Test Adı: EKG

Sonuç : EKG koşu sonrası ani kalp yetmezliğini belirlemek için kalbin işleyişini izleyen önemli bir testtir.

Doktor Muayenesi

Spor check up sonrası çıkan tahlil sonuçlarının yorumlanması ve kişinin fiziki muayenesinin gerçekleştirilmesi doktorumuz tarafından kişinin bulunduğu yerde gerçekleştirilir. Check Up Hekimi paket kapsamında yapılan tetkikleri değerlendirecek olup sadece bu tetkikler kapsamında fiziki muayenenin ardından genel görüş sunacaktır.

Diğer Radyoloji ve Laboratuvar Tetkikleri 

Akciğer Grafisi

Akciğerler spor esnasında en az kalp kadar önemli bir organ. Özellikle akciğerin obstrüktif yani tıkayıcı hastalıklarda, astım gibi bronkospazm ile giden hastalıklarda en ufak bir akciğer sorunu bile büyük sorunlara neden olmaktadır. Bu tarz sorunların hepsinin spor öncesi tespit edilmesi, tedavi edilmesi ve gereken önlemlerin alınması gerekmektedir.

akciğer grafisi icon

Çinko

Çinko; sağlıklı bir bağışıklık sistemi, proteinlerin inşa edilmesi, koku alma duyusunun muhafazası, DMA’nın oluşturulması ve enzimlerin salgılanması gibi önemli görevleri bulunan ve vücudumuzun hayati fonksiyonlarına etki eden önemli bir mineraldir. Troid, testesteron gibi birçok hormonun salgılanabilmesi, yara iyileşmesi, spor sonrası kasların rejenerasyonu, bağışıklık sisteminin doğru ve etkin çalışabilmesi ve bunlar gibi birçok fonksiyon çinkoya bağlıdır.

D Vitamini

D vitamininin başlıca görevi gıdalar yoluyla alınan kalsiyum ve fosforun işlenmesidir. Kalsiyum ve fosfor kemik sağlığı için son derece önemli minerallerdir. Dolayısıyla D vitamini için öncelikli olarak kemik sağlığının korunması için önemli bir vitamin diyebiliriz. D vitamininin eksikliği ayrıca; kalp hastalığı riski ile, bağışıklık sisteminin zayıflaması ile, depresyonla da bağlantılıdır.

diyet ve beslenme

Magnezyum & Demir

Magnezyum, kasların normal fonksiyonlarını görebilmesi, enzimlerin işlevlerini gerçekleştirebilmesi ve sinir hücrelerinin çalışabilmesi için gereklidir. Vücudun enerjiyi kullanabilmesini sağlayan magnezyum diğer elektrolitlerin de hücrelere giriş çıkışlarını düzenler. Demir ise insan vücudunun, akciğerlere gelen oksijeni tüm vücuda taşınmasını sağlar, bu hayatsal element oksijeni taşımakla yükümlü hemoglobin molekülünün yapısında yer alır.

Üre (BUN)

Üre, kanda bulunan azot içerikli bir bileşendir. Proteinlerin vücuttaki yıkımı sonrasında ortaya çıkan artık maddedir. Böbrekler tarafından süzülerek idrarla vücuttan atılması gerekir. Üre yüksekliği veya düşüklüğü; vücuttaki protein metabolizmasının sağlıklı işlemediği anlamına gelebilir.

kas gücü

İdrar Tahlili

İdrar tahlili, idrarda bulunan maddeleri değerlendirerek, idrar yolları enfeksiyonlarından, şeker hastalığına kadar birçok hastalık hakkında fikir veren bir testtir.

B 12

B12 vitamini tüm vücut hücrelerinin ihtiyaç duyduğu bir enzim olmakla beraber, B12 vitamini eksikliği tedavi edilmediği durumlarda insan vücudunda ciddi zarar ve tahribatlara yol açmaktadır. B12 vitaminin azalması durumlarında ortaya çıkan belirtilerde en önemlileri kan hücrelerinde azalma ile birlikte aneminin meydana gelmesi, sinir sistemi bozuklukları, mide ve sindirim sistemi bozukluklarıdır. Bununla birlikte gittikçe ciddileşen ve hızla artan kansızlık, cilt bozuklukları ile kabızlıkta seyir gösterir. 

beyin gücü

Sodyum ve Potasyum

Sodyum damarlar içerisinde bulunan kan ve tansiyon için önemli bir faktördür. Sodyum vücudumuzdaki kas ve sinir hücrelerinin düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Kalp faaliyetleri, bazı metabolizma fonksiyonlarının düzenlenmesi ve vücudumuzdaki su dengesini korumak için sodyum iyonları gerekmektedir. Potasyum ise vücuttaki su ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Besinlerin hücre içerisine taşınması, sinir sistemindeki mesajların iletilmesine olanak sağlar, kalp ve kaslar için oldukça önemlidir. Beyne oksijen taşınmasıyla zihin faaliyetlerini destekler.

spor check up telefon

444 9 724 Medikal Çağrı Merkezi’ni arayarak, doktorlardan 7 gün 24 saat, acil ve acil olmayan sağlık sorunlarınızla ilgili bilgi alabilir, yönlendirme talep edebilirsiniz.

spor check up acıbadem özel indirimi

Spor check up paketinizle Acıbadem Sağlık Grubu’nda çeşitli indirimlerden yararlanabilirsiniz.