Genius-Fit Genetik Check Up Nedir?

Genius-Fit Genetik Check Up, sağlıklı yaşama dair genetik şifrenizi çözmek; ideal kiloda ve formda kalmak için size özel beslenme ve egzersiz ihtiyacını belirlemek amacıyla uygulanan bir genetik check up programıdır.

DNA’mızda metabolizmayı, egzersizi ve enerji kullanımını etkileyen pek çok gen bulunuyor. İdeal kilonuza ulaşmak ya da formunuzu korumak, sizin için en etkin egzersiz ve beslenme biçimini belirlemek, Genius-Fit Genetik Check Up ile mümkün oluyor.

Neden Genius-Fit Genetik Check Up?

DNA’mızda metabolizmayı, egzersizi ve enerji kullanımını etkileyen

pek çok gen bulunuyor.

İdeal kilonuza ulaşmak ya da formunuzu korumak, sizin için en etkin egzersiz ve beslenme biçimini belirlemek,

Genius-Fit Genetik Check Up ile mümkün hale geliyor.

Yalnızca bir parça tükürüğe ihtiyacımız var

Genius-Fit Genetik programı sonucunda Diyet ve Egzersiz Raporu oluşturuluyor.

Bu hizmetten yararlanabilmek için tükürük örneği vermeniz ve yaşam tarzınızla ilgili bilgiler içeren bir form doldurmanız yeterli.

Genius-Fit Genetik Check Up ile Sunulan Hizmetler

Genius-Fit Genetik Check Up sonuçlarına göre, aşağıdaki konularda kişiye özel bilgi ve öneriler sunuluyor;

kilo_tarti.fw

Kişinin sağlıklı bir kiloya kavuşması ve bunu sürdürmesi

beslenme.fw

Kişinin kendi metabolizmasını ve diyet alışkanlıklarını anlaması

egzersiz.fw

En iyi performans için fiziki aktivite ve egzersizin etkin kullanılması

 denge.fw

Diyette beslenme dengesinin geliştirilmesi

enerji.fw

Kişinin kendisini daha iyi hissetmesi ve daha fazla enerjiye sahip olması

Acıbadem Genius-Fit Genetik Check Up “Kişisel Genetik Sağlık Programı”nın Tanımı ve Amacı

Kişisel Genetik Sağlık Raporu’nuz genleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmenizi, bu bilginin sağlığınız için ne ifade ettiğini anlamanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu hizmette size ait bir dokudan (tükürük) elde edilen DNA kullanılarak genomunuzdaki belirgin bazı SNP’ler taranır. SNP’ler (Tek Nükleotit Polimorfizmi) genetik kodda sıkça rastlanan varyasyonlarıdır.

Sonuçlarınız güncel bilimsel ve tıbbi araştırmalarla karşılaştırılır ve size özgü, sık karşılaşılan hastalık ve özelliklerle ilgili, kişiselleştirilmiş bir genetik risk değerlendirmesi yapılır. Yaşadığınız ortam ve yaşam tarzı seçimlerinizin yanısıra, genleriniz de yaşamınız boyunca belirli hastalıkların ortaya çıkma ihtimalinde rol oynamaktadır. Günümüzde genetik araştırmalar SNP gibi bazı DNA varyasyonlarının çeşitli özellik ve hastalıklarla nasıl bağlantılı olabileceği sorusunu cevaplamaya çalışmaktadır.
Kişisel Genetik Sağlık hizmeti belirli bir hastalığınızın olup olmadığını veya bu hastalığa ileride yakalanma riskinizi mutlak olarak söylemese de, genetik risk faktörlerinizi bilmeniz sağlıkla ilgili gereksinimlerinize odaklanmanızı sağlayabilir. Benzer şekilde ilaçlara yanıt testi sonuçları daha çok hekimlerinizi yönlendirme amacındadır.

Çekinik kalıtılan hastalıklar tek bir gendeki mutasyonlara bağlıdır. “Tek gen hastalıkları” olarak da adlandırılırlar ve binlercesi tanımlanmıştır. Taşıyıcılık Durumu testinde analiz edilen mutasyonlar ailenizde nesiller boyunca taşınmış olabilir. Kişisel Genetik Sağlık Programı kapsamındaki Taşıyıcılık Durumu testi çekinik kalıtılan binlerce hastalık arasında 70’den fazlası için tanımlanmış genlerde sık görülen mutasyonları analiz etmektedir. Genin tamamının dizi analizi yapılmamaktadır. Test sonucunuz bu hastalıklar açısından mutasyon saptandığını gösterirse, belirtilen çekinik kalıtılan hastalık açısından “taşıyıcı”sınız demektir. Test sonucunda mutasyon saptanmamışsa test paneline dahil mutasyonları taşımıyorsunuzdur.

Test sonuçlarınız hazır olduğunda bu sonuçların sizin için ne anlama geldiğini Acıbadem Sağlık Grubu’da görevli Genetik Uzmanı tıp doktorlarıyla konuşabilecek ve genetik danışmanlık alabileceksiniz. Test sonrası genetik danışmanlık hizmeti ek bir ödeme yapmanızı gerektirmez. Bu süreçte sorularınız olursa Genetik Uzmanı hekimlerimizle görüşmeniz mümkün olacaktır. Elde edeceğiniz genetik bilginin ve size ulaşacak rapordaki detaylı açıklamaların bir doktor-hasta ilişkisi kurmayacağını ve tıbbi tavsiye niyeti taşımadığını unutmayınız. Bu nedenle sağlıkla ilgili diğer kararlarınızda olduğu gibi, optimal bir kişiselleştirilmiş sağlık yönetimi için doktorunuzla temasa geçmenizi öneririz.

Kimler DNA testi yaptırabilir?

Genetik yapısını öğrenmek isteyenler, sağlık durumunu ve risklerini merak edenler, çocuklarına sahibi olmayı planlayanlar, ilaçlara verdikleri kişisel cevapları öğrenmek isteyenler, beslenme ve egzersizlerini kişisel hale getirmek isteyenler.

DNA testi nasıl yapılıyor?

Doktorunuz kaydınızı yapıyor, tıbbi bir form ve yaşam tarzınızın dökümü birlikte dolduruluyor ve tükürük örneğiniz alınıyor. Bu işlemler 15-20 dakika zaman alıyor. Örneğiniz laboratuara gönderiliyor ve 4-5 hafta sonra test sonuçlarınız doktorunuza gönderiliyor. Bundan sonra ayrıntılı bir görüşme ile test sonuçlarınız yorumlanıyor. Bu yaklaşık 1-1.5 saat sürüyor.

Çiftlerin gen testi yaptırmasının anlamı var mı?

Evet. Çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler için genetik hastalıklardan hangilerinin taşıyıcısı olduğumuzu öğrenmek daha sağlıklı bir hamilelik planlamak için önerilir.

Bu ailece yaptırabileceğimiz bir şey mi?

İsterseniz evet. Kendi DNA’nız ve ailenizin DNA’sı hakkına bilgi edinmek size kendiniz hakkında daha fazla bilgi verecektir.

18 yaşın altındaki çocuğuma gen testi yaptırabilir miyim?

Doktorunuz gerekli görmedikçe yaptıramazsınız.

Gen testi sonuçlarımı benden başkası görebilir mi?

Hayır, genetik raporunuz sizin kişisel bilginizdir ve siz bunu paylaşmak zorunda değilsiniz. Bunu paylaşmanın yararlı olduğunu düşündüğünüz durumlarda doktorunuz ve ailenizle paylaşabilirsiniz.

Dikkatli olmamı gerektiren kanuni bir durum var mı?

Genetik test Türkiye’de yeni olmasına rağmen dünyada bir süreden beri uygulanıyor ve etik bu konuda diğer pek çok konudan daha çok önem taşıyor. 2008’de Ayrımcılık eylemlerinde Genetik Bilginin kullanılması (GINA) konusu Amerikan kongresinden geçti. Buna göre genetik bilgi sağlık sigortaları tarafından taşıdığı risk büyükse sağlık primlerinin normalden fazla olması veya sigorta yaptıramamaya neden olmaması için sigorta şirketleri tarafından kullanılmasını yasaklar. GINA aynı zamanda genetik testinizin işe alma, kovma, işyerleri veya promosyon kararlarında kullanılmasını da yasaklar. Tüm dünyada genetik testi yaptırabileceğiniz doğru yer doktorunuzdur.

Testim yapıldıktan sonra benden alınan örnekle ne yapacaksınız?

Testinizin çalışılması için elde edilen DNA örneğiniz, yasalarla kontrol edilen bir laboratuarda 1 yıl süreyle saklandıktan sonra imha edilir.

Genetik testi yaptırmamı sağlık sigortam karşılar mı?

Hayır.

Genetik testin yapılması ne kadar sürüyor?

Tükürük örneğiniz laboratuara ulaştıktan sonra yaklaşık 3-4 hafta sonra sonuçlar doktorunuza gönderilir.

DNA nedir? Anlayacağım şekilde teknik terim kullanmadan anlatabilir misiniz?

DNA hücrlerimizin içinde bulunan ve genetik bilgimizi taşıyan bir sistemdir. Doğumdan ölüme gelişimimiz süresince tüm vücut ve organların çalışması için gerekli emirleri içerir. Örneğinizin kas hücrelerinizin lif formunda olmasını ve kasılmasını sağlar. Gözlerinizde hücrelere ışığı yakalaması için ışığı algılayan hücre olmalarını emreder ve bunu sağlar. Vüdudumuzun tek tek her bölgesi ve organı DNA’nın emirleri üzerine kurulmuştur ve o şekilde görev yapmaya devam ederler.

Genetik ve genomik arasındaki fark nedir?

Genetik ailesel geçişi inceleyen bilimdir. Nesiller boyunca ebeveynlerden çocuklara geçirilen genlerin nasıl aktarıldığını inceler.
Genomik ise bir organ olarak genomu/DNA’yı inceleyen bilim dalıdır. Genlerin nasıl çalıştığını, genlerin çalışma şekillerinin düzenlenmesini (genler çalışabilir veya suskun kalabilir), sağlıkta ve hastalıkta genlerin nasıl çalıştığı gibi alanlarla ilgilenir. Hem genetik hem de genomik daha iyi tanı koymaya ve belirli hastalıklardan korunmaya ve tedavi olma konularında kullanılır. İlaç tedavisi, en başarılı olunan ve en çok gelişen alanlardan biridir.

Taşıyıcı olmak demek ne demek? Bu beni nasıl etkiler? Çocuklarımı nasıl etkiler?

Bazı genetik hastalıklar çekiniktir. Bunun anlamı ebeveynlerinizden birinden hastalıklı bir allel diğerinden sağlıklı allel aldığınız ve bu sizi hasta yapmasa da DNA’nızın bir kısmı hasta bir gen içermektedir. Aynı hastalığı taşıyan iki ebevenynin hasta çocuk sahibi olma şansı %25’tir. Taşıyıcı olma şansı %50, hiçbir şekilde etkilenmeme şansı %25’tir.

Genetik bilgiyi öğrenmem neden hayatım için önemli?

Doktorunuz bu bilgiyi kullanarak yatkınlığınız olan hastalıkalrdan korunmanız amacıyla, koruyucu ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları/davranışları seçmenize yardımcı olur. Genetik hayatınızdaki pek çok şeyi etkiler. Yakalanabileceğiniz şüphesi olan hastalıklar, taşıyıcısı olduğunuz hastalıklar, duyarlı olduğunuz ilaçlar ve daha fazlası. Diyelim ki genetik test sonuçlarınız obeziteye eğilimli olduğunuz gösteriyor veya belki de çoktan obezsiniz. Doktorunuz size uygun bir beslenme ve egzersiz planı çıkarıp size hem obeziteden hemde yatkın olduğunuz hastalıklardan koruyacak bir yaşam tarzı seçmenize ve bunu uygulamanıza yardımcı olabilir. Bir diğer örnek olarak diyelim ki geç başlangıçlı Alzheimer’a yatkınlığınız var. Genetik faktörler Alzheimer, kanser, Tip 2 diyabet, kalp hastalığı gibi yaygın görülen hastalıkların riskini %40 oranında arttırabilir. Gen testiniz bu hastalıklara riskinizi işaret ediyorsa doktorunuz bunlardan nasıl korunabileceğinizi ve tedaviye nasıl yanıt verebileceğinizi size anlatacaktır.

Genlerim kaderim midir? Beslenme ve egzersiz gerçekten fark yaratır mı?

Genetik profiliniz bası hastalıklara artmış bir yatkınlığınız olduğunu gösterebilir. Bununla beraber bu risk mutlaka gerçekleşecek ve mutlaka hasta olacaksınız anlamına gelmiyor. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz gibi yaşam tarzı faktörlerinin yüksek tansiyon, Tip 2 diyabet, kalp damar hastalıkları, bazı kanser türleri gibi durumlarda çok etkili olduğu bilimsel çalışmalarda defalarca gösterilmiştir. Buna ek olarak erken tanı çoğu hastalığın tedavi şansını arttırmaktadır. Eğer genetik testiniz belirli hastalıklara yakalanma ihtimaliniz olduğuna işaret ediyorsa doktorunuz size hem korunma hem de erken tanı yöntemlerini sizinle konuşacaktır.

Genetik biliminde gelecekte hayatımızı etkileyecek en önemli gelişme ne olacak?

Bütün dünyada genetik ve genomik biliminde yeni keşifler hızla devam ediyor. Yakın zamanda genlerimizle çevre arasındaki etkileşim alanı en çok gelişen alan olacak. Kişisel etkileşimimiz ve bunların hastalık yapıcı etkisi daha iyi nalaşıldığı zaman daha etkili korunma, hedefe yönelik tedavi geliştirme, yaşam tarzı tıbbı daha çok önem kazanacak.